Як відомо, підлога – сама експлуатована частина будівлі. Але що таке пол? У багатьох він асоціюється тільки з видимою частиною-покриттям: лінолеумом, ламінатом, паркетом і т. П. Однак, якщо копнути глибше, виявляється, що в розрізі підлогу нагадує листковий пиріг, який може складатися з трьох і більше шарів (несучий елемент, підстильний шар, тепло-, звуко-, гідроізоляція, стяжка, прошарок, покриття). До кожного з шарів висувають особливі вимоги по міцності і функціональності.
Довговічність і бездоганний вигляд підлогового покриття багато в чому залежать від рівня підготовки підстави. Отримати основа під покриття із заданими характеристиками в даний час не складає особливих труднощів, на відміну від часів, коли для цих цілей використовувалися тільки цементно-піщані розчини (Гарцовка). Сьогодні в будівництві для створення твердого грунту застосовують модифіковані будівельні суміші. Збалансованість складу, стабільність якості і різноманітність технічних характеристик матеріалів, які пропонують виробники сухих сумішей, дозволяють вирішити практично весь спектр завдань із влаштування підлог. З іншого боку, широкий асортимент аналогічної продукції створює певні труднощі з вибором конкретного матеріалу.
Щоб простіше було розібратися в великому асортименті існуючих сумішей для підлог, звернемося до державного стандарту України ДСТУ Б В.2.7-126: 2011 «Суміші будівельні модифіковані». З цього стандарту зрозуміло, що суміші для влаштування підлоги за призначенням розділені на групи:
– стяжки;
– прошарки;
– покриття.
У свою чергу, кожна з цих груп за технічними характеристиками ділиться на кілька підгруп.
Стяжки
Стяжки при влаштуванні підлоги використовуються в тому випадку, коли виникає необхідність вирівняти значні нерівності підстави, для розподілу навантаження по шару теплоізоляції, забезпечення нормованого теплозасвоєння і укриття трубопроводів в системах «тепла підлога», а також для створення ухилу. Суміші для влаштування стяжки – толстослойние, максимальна товщина їх нанесення становить 40-80 мм, у деяких виробників – до 100 мм (товщина шару залежить від міцності підстави і інтенсивності механічних навантажень).
Матеріали першої групи стяжок СТ 1 (наприклад, ДОЛІВКА-10) застосовуються в цивільному будівництві на підставах міцністю не менше 15 МПа в конструкціях підлог, що піддаються при експлуатації слабкого механічного впливу. Для цих складів зчеплення з жорсткою основою обов’язково. Отримані поверхні можна накривати різними покриттями, за винятком паркетних, ламінатних, епоксидних і поліуретанових. Дані суміші дешевше стяжок інших груп, так як в їх складі процентний вміст дорогих добавок менше.
Склади другої групи СТ 2 (наприклад, ДОЛІВКА-11, ДОЛІВКА-112) можуть застосовуватися на жорстких підставах міцністю не менше 20 МПа, а також при влаштуванні підлог на роздільному шарі і в системах «плаваючих» підлог (по теплоізоляції). Міцність цих стяжок (20 МПа) дозволяє влаштовувати на них будь-які покриття, використовувані в цивільному будівництві, крім епоксидних і поліуретанових.
Основним в’язким в перших двох групах стяжок може бути як цемент, так і гіпс, тому при виборі потрібно звернути увагу на відносно високу розчинність гіпсу. З огляду на цю особливість, суміші на основі гіпсу не використовуються в приміщеннях з підвищеною вологістю.
Стяжки групи СТ 3 (наприклад, ДОЛІВКА-12) завдяки високим показникам міцності на вигин і стиск (понад 35 МПа), а також морозостійкості можуть застосовуватися в цивільному і промисловому будівництві як всередині, так і зовні будинків під всі види покриттів.
Для отримання ідеально рівній горизонтальній поверхні під укладання покриття з використанням стяжки потрібна висока кваліфікація виконавців і значні витрати праці, саме тому перерахованими сумішами виробляють грубе, попереднє вирівнювання.
Прошарку
Найбільшою популярністю при влаштуванні підлоги користуються самовирівнюючі суміші (інші назви: ровнителями, нівелюють маси). Нівелірмасси – це високомодіфіцірованние склади на основі цементного або гіпсового сполучного з додаванням наповнювача і функціональних добавок, які забезпечують хорошу адгезію до основи і еластичність, перешкоджають зайвій залученню повітря в розчинну суміш (піногасники), покращують рухливість і розтікання, прискорюють або уповільнюють процес схоплювання. Одна з основних характеристик таких складів – розтікання, т. Е. Здатність розтікатися під власною вагою. Використання нівелірмасса дозволяє отримати дуже рівну і міцну основу під укладання покриттів з мінімальними витратами праці і часу. Ці склади формують другу групу сумішей для підлог – прошарку, які широко представлені на українському ринку.
Прошарком називається проміжна частина підлоги, що зв’язує покриття з нижчого рівня шарами або служить для покриття пружною постіллю. За умовами застосування і експлуатації прошарку діляться на три групи: ПР1, ПР2, ПР3.
Суміші групи ПР1 використовуються для пристрою прошарків під всі види покриттів, що застосовуються в цивільному будівництві (крім епоксидних, поліпропіленових, полімерцементних і паркетних покриттів). Необхідно, щоб міцність підстави для цих сумішей складала не менше 15 МПа.
Мінімальна міцність на стиск (20 МПа) складів групи ПР2 (наприклад ДОЛІВКА-108, ДОЛІВКА-319, ДОЛІВКА-318) дозволяє по шару, влаштованому з розчинів цих сумішей, укладати будь-які покриття, що використовуються в сучасному будівництві. Їх застосовують і в конструкціях підлог з підігрівом.
Групу ПР3 (наприклад ДОЛІВКА-118) складають самовирівнюючі суміші на основі цементного в’яжучого, здатні витримати більше 50 циклів заморожування і відтавання. Їх межа міцності на стиск – не менше 30 МПа, на розтяг при вигині – більше 5 МПа. Прошарку, виконані з сумішей групи ПР3, практично універсальні, вони можуть служити підставою під будь-яке фінішне покриття, яке використовується в цивільному і промисловому будівництві.
Відносно рекомендацій щодо застосування слід зазначити, що умови використання, а також характеристики міцності груп СТ 1 і ПР1 подібні, відповідно, аналогічні властивості СТ 2 і ПР2, СТ 3 і ПР3, т. Е. Найдоцільніше з економічного погляду застосовувати ці суміші в комплексі (стяжка + прошарок). Тільки в такому тандемі виходить підставу з оптимальною міцністю і необхідними для певного виду покриття механічними характеристиками.
За часом схоплювання прошарку і стяжки можна розділити на суміші нормально тверднуть і швидкотверднучі. Швидкотверднучі склади дозволяють скоротити тривалість технологічного циклу. При їх використанні пересуватися по поверхні можна через 6-10 годин після виливання.
При виборі прошарку для виконання робіт всередині приміщення потрібно враховувати, на основі якого мінерального в’яжучого виготовлена суміш: гіпсу (ангідриту) або цементу. Суміші на основі гіпсу більш екологічні, мають меншу усадку і тепло-, звукопроводностью, але їх не можна застосовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Нівелірмасси на основі цементів відмінно «працюють» у вологих приміщеннях.
Також при виборі самовирівнюються сумішей потрібно звертати увагу на товщину виливання. Відхилення підстави по горизонталі повинна бути не більше, ніж різниця між мінімальною і максимальною товщиною нанесення суміші, використовуваної для вирівнювання (щоб вищу його точку покривав шар розчину, не менший мінімально рекомендованого).
Виходячи з показників товщини нанесення, нівелірмасси можна класифікувати на тонкошарові (до 15 мм) і толстослойние (до 80 мм). Тонкошарові склади застосовуються тільки в системах скріплених підлог для вирівнювання щодо малих перепадів підстави. Нівелірмасси товстошарового нанесення можуть використовуватися в тих же конструкціях підлог (скріплених, на роздільному шарі, «плаваючих» і підлогах з підігрівом), що і стяжки відповідних груп.
Покриття
Покриття – верхній шар підлоги, який безпосередньо піддається експлуатаційним впливам. Підвищена опірність истирающим механічного-ським навантажень – це одне з головних властивостей, що відрізняють нівелірсмесі для влаштування покриттів від складів, що належать до групи прошарків. За ДСТУ суміші для влаштування покриттів поділяються на дві групи: ПО1 і ПО2.
З матеріалів групи ПО1 (наприклад ДОЛІВКА-138) влаштовують покриття в конструкціях підлог, які в процесі експлуатації піддаються помірним механічним навантаженням. Міцність даних покриттів – не менше 25 МПа, стираність – не більше 0,7 г / кв см.
Склади, які відносяться до групи ПО2 (наприклад ДОЛІВКА-198), використовуються в промисловому будівництві для створення фінішного шару підлог, що піддаються значним механічним навантаженням (крім транспорту на гусеничному ходу), експлуатованих як усередині, так і зовні споруд. Вони повинні володіти показниками міцності понад 35 МПа, стиранням – менше 0,7 г / кв см.
Склади групи По3 відрізняються від попередніх двох груп не тільки високими механічними характеристиками, але і способом нанесення. Міцність покриття, що отримується в результаті застосування сумішей цієї групи, більше 50 МПа, що дозволяє їх експлуатувати в найжорсткіших умовах в виробничих цехах (крім транспорту на гусеничному ходу), в місцях з дуже великою прохідністю (гіпермаркети і т. Д.). Дані матеріали прокидаються рівномірно по поверхні бетону в кінці його схоплюванні і внаслідок певних технологічних процесів зміцнюється верхня частина бетону. Іноді кінцева міцність поверхні виходить в кілька разів міцніше використовуваного бетону.
Суміші, що відносяться до груп прошарку (ПР) і покриття (ПО), можна наносити механічним способом (крім По3). Але застосування при виливання нівелірмасса штукатурних агрегатів, змішувачів і насосів в значній мірі збільшує продуктивність і якість виконуваних робіт.
Процес
Роботи за рішенням «статевого питання» повинні проводитися у відповідному порядку.
1) Підготовка основи.
2) Установка маяків-реперів.
3) Приготування розчину.
4) Виливання нівелірмасси, розподіл по поверхні і отвоздушіваніе розчинної суміші.
5) Улаштування деформаційних швів.
В першу чергу необхідно підготувати підставу. Воно повинно бути сухим, міцним, очищеним від пилу, бруду, жирів і фарби. Неміцні шари потрібно видалити, тріщини повинні бути розшиті на глибину 1/2 товщини верхнього шару і заповнені спеціальними ремонтними сумішами. Основа повинна бути замонолічена щоб уникнути витікання суміші через отвори і щілини. По периметру стін, навколо колон і виступів проклеюються компенсаційні прокладки з еластичних матеріалів (спінений поліетилен, пінополістирол). Залежно від міцності і водовбирною здатності основи підбирають ґрунтуючі емульсії, якою обробляють поверхню за кілька годин до виливання розчину. Потім необхідно встановити маяки-репери. Їх встановлюють за допомогою нівеліра. По маяках легко зорієнтувати вирівнює суміш в одній площині і отримати шар оптимальної товщини. Далі слід приготувати розчин.
Суха суміш засипається в ємність з чистою водою кімнатної температури і перемішується низькообертовим дрилем до однорідного стану. Витримавши 5 хвилин, розчин повторно перемішують. Дозування води повинна чітко відповідати пропорціям, які рекомендують виробники. Недостатня кількість води зменшує час придатності розчину, знижує його розтікання, а це сильно впливає на якість поверхні шару, що влаштовується. Передозування води призводить до розшарування, зменшення міцності, збільшення усадочних деформацій, що в процесі набору міцності може привести до появи тріщин. Далі рішучим рухом починаємо виливання. Час придатності зачиненої суміші в середньому становить 20-40 хвилин, тому процес виливання виробляють безперервно. Максимальний результат досягається при заливці приміщення в один прийом. При великих площах приміщення поділяють тимчасовими обмежувачами, смуги заливають через одну, а після їх висихання обробляють проміжні. Після виливання і розподілу розчину по поверхні підстави виробляють процес отвоздушіванія (деаерації), прокочуючи розчин спеціальним голчастим валиком.
Роботи необхідно виконувати при температурі повітря від +5 до +30 ° С. Найефективніший результат досягається при температурі + 20 ° С і відносній вологості 60%. Свежевилітий розчин необхідно захищати від опадів, протягів і прямих сонячних променів.
Останній штрих – пристрій деформаційних швів. В процесі набору міцності будівельних розчинів на основі мінеральних в’яжучих відбувається незначна зміна їх обсягу, що забезпечує появу внутрішніх напружень, які можуть сприяти появі безладних тріщин. Уникнути появи тріщин неможливо, але можна зробити їх менш хаотичними. Для цього отверділий розчин прорізають на 1/3 товщини, розділяючи всю площу на карти не більше 20 кв. м – для цементних складів, 30 кв. м – для гіпсових складів. По суті, деформаційний шов – це та ж тріщина, але правильної форми, вона не погіршує механічних і естетичних характеристик шару, що влаштовується. Після висихання розчину шви заповнюють еластичними герметизирующими матеріалами.
Вибір певної суміші або комплексу сумішей залежить від прийнятого конструктивного рішення підлоги. Вибране рішення повинно забезпечувати:
– надійність і довговічність прийнятої конструкції;
– економічна витрата сумішей та інших будівельних матеріалів;
– найбільш повне використання фізико-механічних властивостей застосовуваних матеріалів;
– мінімум трудовитрат на влаштування та експлуатацію;
– максимальну механізацію процесу влаштування підлоги;
– відсутність впливу шкідливих факторів застосованих в конструкції підлоги матеріалів;
– оптимальні гігієнічні умови для людини;
– пожежо- і вибухонебезпечність.